Preskočiť na hlavný obsah

Záhrada prináša množstvo potešenia a v neposlednom rade tiež mnoho zdravotných benefitov. Aby vám robila radosť dlhodobo, je potrebná pravidelná starostlivosť. Jednou z podporných jarných aktivít je určite vertikutácia.

Jarný záhradný detox

Rovnako ako ľudský organizmus na jar túži po prečistení čiže detoxikácii, aj naša záhrada sa teší, až sa jej trochu povenujeme a zbavíme ju nečistôt a nánosov. Zatiaľ čo pozberať lístie, popadané vetve či zatúlané zvyšky plodov je samozrejmosťou, hlbšie záhradné zásahy už tak zrejmé byť nemusia. Napriek tomu sú často tým, čo našu záhradu zdokonalí. Medzi zásadné aktivity na jar, prípadne na jeseň, patrí vertikutácia (odstránenie plsti a prevzdušnenie vrchnej vegetačnej vrstvy trávnika) a aerifikácia (prevzdušnenie trávnika špeciálnymi hrotmi).

 

Vertikutácia: hustý, zelený, zdravý trávnik

shutterstock_1945477570.jpg

Vertikutácia trávnika je revitalizačný proces, ktorého cieľom je zaistiť lepší prístup živín, vlahy, slnka a vzduchu ku koreňom trávnika. Vertikutácia trávnika taktiež odstráni všetko, čo do zdravého trávneho porastu nepatrí, a to na relatívne dlhú dobu. Dôležitým efektom vertikutácie je tiež aktivácia odnožovania trávnych koreňov. Vertikutácia sa obvykle robí do hĺbky 2-4 mm. Ak svojmu trávniku túto službu poskytnete, získate zdravý, sýto zelený, hustý trávnik.

Ako robiť vertikutáciu

Vertikutácia sa obvykle robí dvakrát ročne – na jar (marec/apríl), kedy trávnik začína rásť, a na jeseň (september/október), a to špeciálnym strojom – vertikutátorom. Na prvý pohľad môže pripomínať bežnú kosačku. Na rozdiel od nej však namiesto žacieho stroja ukrýva sústavu špeciálnych nožov a pružín, ktoré trávnik prevzdušňujú, odľahčujú a pomáhajú sem priviesť živiny a vlahu. Vertikutácia sa odporúča robiť jedným smerom a potom ešte raz prejsť záhradu krížom. Pred samotnou vertikutáciou je vhodné trávu posekať a nechať deň preschnúť. Ak po vertikutácii niekde zostávajú „holé“ miesta (pretože tu namiesto trávnika bol napríklad mach), dosajte príslušné miesto vhodnou trávnou zmesou. Na záver sa odporúča takto ošetrený trávnik pohnojiť a dostatočne zaliať.

Kedy vertikutáciu nerobiť

shutterstock_608880728.jpg

Častou otázkou je, či je možné, aby prebehla vertikutácia za mokra alebo či je vhodné venovať sa vertikutácii v lete. V oboch prípadoch je tu riziko poškodenia trávnatej plochy. Vertikutácia by sa nemala vykonávať v letných horúčavách alebo pri intenzívnom slnečnom svite, pretože trávnik by sa mohol vysušiť. Rovnako tak by sa k nej nemalo pristupovať za mokra, kedy by sa u silne podmáčaného porastu mohol narušiť koreňový systém. Ďalším rizikovým faktorom je vysušená alebo premrznutá pôda. V takom prípade môže dôjsť aj k poškodeniu stroja. Ak máte pocit, že váš trávnik túži po vertikutácii aj v priebehu roka (napríklad je tu veľký výskyt machu), môžete ho len „vyčesať“ vertikutátorom osadeným valcom s pružinkami, nie nožmi.

Kedy prevzdušniť trávnik

Ďalšou z ciest ako trávniku poskytnúť „niečo navyše“ je staviť na prevzdušnenie čiže hĺbkovú aerifikáciu. Tá sa obvykle robí jedenkrát za rok, v prípade veľmi utlačenej, stuhnutej zeminy výnimočne dvakrát. Aj v prípade aerifikácie je hlavným cieľom regenerácie trávneho porastu privedenie vzduchu, vody a živín do hlbších vrstiev. Na rozdiel od vertikutácie sa toto prevzdušňovanie robí do hĺbky 5-8 cm. Po aerifikácii sa odporúča urobiť pieskovanie, ktoré zlepšuje kvalitu pôvodného profilu trávnika.

Súvisiace produkty

hore