Preskočiť na hlavný obsah

Vodný kameň je typickým nepriateľom kuchynského a kúpeľňového vybavenia. Medzi najohrozenejšie miesta patrí vodovodná batéria a to ako v kúpeľni, tak aj v kuchyni. Ako sa o ňu starať, aby nedochádzalo k tvorbe vodného kameňa a čo robiť, ak sa aj napriek vašej starostlivosti začne vodný kameň usadzovať?

Čo je vodný kameň?

Vodný kameň vzniká postupným uvoľňovaním vápenatých a horečnatých solí, ktoré sú obsiahnuté v bežnej vode. Spočiatku sa jedná len o akési mapy, biele až zažltnuté usadeniny, časom sa však vytvára hrubšia, tmavo hnedá vrstva podobná „kameňu“. Odtiaľ jeho názov.

Prečo je potrebné vodný kameň riešiť?

vodni kamen_a.jpg

Odpoveď je jednoduchá, nejedná sa „len“ o kozmetickú záležitosť, vodný kameň môže výrazne narušiť povrchy vybavenia a tiež narušiť ich správnu funkčnosť. V prípade, že sa vodný kameň začne usadzovať v mieste ovládacej páky, kohútikov, držadiel alebo v mieste prichytenia batérie, znižuje sa užívateľský komfort a môže dôjsť aj k ďalším komplikáciám ako pretekaniu vody či kvapkaniu kohútika. Hrozí nebezpečenstvo poničenia okolitého vybavenia, v horšom prípade dokonca vytopenia. V neposlednom rade dochádza aj k finančným stratám a plytvaniu cennými prírodnými zdrojmi. Samostatnou otázkou je množenie nežiaducich baktérií, pre ktoré sú miesta s vodným kameňom živnou pôdou.

Vodný kameň na batérii? Stavte na prevenciu

Prvým krokom k riešeniu témy vodného kameňa je prevencia. Tvorba vodného kameňa je závislá na type vody, respektíve jej „tvrdosti“. Čím je tvrdšia voda, tým vyššie je riziko tvorby vodného kameňa. Základným preventívnym krokom je udržovať vodovodné batérie v suchu. Majte po ruke handričku z mikrovlákna a po použití batériu otrite. Najväčším rizikovým miestom je práve miesto uchytenia batérie, kam voda prirodzene stečie potom, čo mokrými rukami použijete ovládací prvok (páku, kohútiky, tlačidlo, otočné ramienko...).

Čo rozpúšťa vodný kameň

cisteni.jpg

Ciest, ako sa zbaviť vodného kameňa, je niekoľko. Obvykle sa efektívne kombinujú. Vždy je však potrebné prihliadnuť k povrchom ako vodovodnej batérie, tak sanitárnej keramiky alebo iného vybavenia. Medzi základné spôsoby, ako odstrániť vodný kameň z batérie, patrí chemická cesta a využitie prírodných čističov. Prírodné odstraňovače vodného kameňa sú ocot, jedlá sóda, citrónová šťava, prípadne kolové nápoje. Hoci to nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, jedná sa o kyseliny, preto pri ich aplikácii vždy používajte ochranné pomôcky. Nikdy sa tiež nepoužíva „čistý“ odstraňovač, vždy sa riedi.

Ako odstrániť vodný kameň okolo batérie

Práve stojankové batérie trpia na vodný kameň veľmi často. Doprajte im teda pravidelnú starostlivosť. Jednou z ciest sú octové zábaly. Využiť môžete starý obväz, plátno, starú rozstrihanú posteľnú bielizeň/staré tričko (v tomto prípade pozor, nech nepúšťa farbu) alebo odličovacie tampóniky. Pripravte si octový roztok (pomer pre odolnejší vodný kameň voda : ocot – 1:1), do ktorého namočíte pripravenú látku alebo tampóniky. Potom obložte postihnuté miesto na batérii, prípadne upevnite gumičkou a nechajte pôsobiť.

Medzitým si pripravte pastu z jedlej sódy a citrónovej šťavy/octu (zmiešajte jedlú sódu s citrónovou šťavou či octom tak, aby vznikla lepkavá, kompaktná pasta). Hneď ako obklad dáte dole, vezmite si vyradenú kefku na zuby a pomocou pasty odstráňte zvyšok vodného kameňa. V prípade veľkého znečistenia postup opakujte alebo nechajte obklad či vrstvu pasty pôsobiť cez noc. Nakoniec batériu opláchnite čistou vodou a utrite dosucha.

 

Ako sa zbaviť vodného kameňa na čiernej batérii

cerna baterie.jpg

Vedľa klasického chrómu existujú vodovodné batérie (a ďalšie kúpeľňové či kuchynské vybavenie), ktorých povrchy sú z iných materiálov, prípadne sú povrchy ošetrené špeciálnymi ochrannými vrstvami. Pred použitím akéhokoľvek čistiaceho prostriedku je potrebné skontrolovať, či nie je pre povrch ohrozujúci. Typickým príkladom sú čierne vodovodné batérie, na ktorých biele mapy naozaj nevyzerajú zdravo. Hlavne je tu dôležitá prevencia, teda udržovať vodovodnú batériu v maximálnom suchu. Ak vodný kameň zaútočí, zjemnite pomery a doby pôsobenia skráťte a priebežne kontrolujte. Batériu preventívne čistite aspoň 1x za týždeň. Pozor na drastické mechanické čistenie, stavte na jemnosť.

hore